Joan Baez: I am a noise op Moviemeter (3,38)
Joan Baez: I am a noise op Wikipedia
Getriggerd door "haar" prominente rol in de recente Bob Dylan-film bedacht ik dat deze nog op de harde schijf had staan. Alsnog maar kijken dus. Dat bleek nog geen onverdeeld genoegen: de materie razend interessant, maar de vertelvorm tegen het saaie aan. Dat loste ik op door het kijken in 3 delen op te knippen, dat lijkt me vast geen goed teken, waardoor ik het toch tot een goed einde bracht.
Dat razend interessante in de materie zit m erin dat de van Indiaanse afkomst zijnde zangeres op beslissende momenten in de geschiedenis op de juiste plek was. Ze was er toen de young folkie Bob Dylan zijn eerste schreden op het muzikantenpad zette, er zouden vele albums,duetten en optredens volgen. Ze werden een liefdespaar, maar zagen allebei tijdig in dat daaraan vasthouden destructief zou zijn.
Ze was aanwezig bij de cruciale momenten in de opkomst van Martin Luther King, ze volgde en ondersteunde de droom die hij had. Ze demonstreerde mee, liep mee in de mars naar Washington en liep over de brug bij Selma. Ze demonstreerde - met haar toenmalige partner, die ook de vader van haar kind werd- tegen de oorlog in Vietnam, ging daarbij zelfs zover dat ze zich liet arresteren. Ze was, kortom, een vrouw die stond voor haar mening. Een vrouw die streed voor gelijke rechten voor iedereen. Een vrouw die wist dat ze met haar hemelse stem de meningen van al die onderdrukten kon verwoorden. Activisme was haar handelsmerk.
Tussen al die politieke, historisch bepalende momenten door krijgen we in de documentaire ook een inzicht in haar dramatische privéleven: niet alleen vond ze slechts moeizaam "de man van haar leven", ook nare jeugdherinneringen en familiaire trauma's komen aan bod. Baez is inmiddels ruim 80- enkele jaren geleden gestopt met touren- haar tijd wordt nu volledig gevuld met overdenkingen van haar roerige verleden.
Geen opmerkingen:
Een reactie posten